Mieszkania dwupoziomowe zaczęły cieszyć się ogromną popularnością na polskim rynku w latach 90-tych. Niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić, dlatego też kojarzone było z pewnym stopniem luksusu i bogactwa. Pomimo dużego zachwytu nad tego typu rozwiązaniem, równie szybko się pojawiły, jak zaczęły znikać. Na przestrzeni lat, coraz rzadziej były już tworzone przez developerów. Obecnie, nadal stanowią dość niewielki procent rynku nieruchomości – jednak popyt na nie staje się coraz większy.
Mieszkanie dwupoziomowe – zalety i wady
Zalety
To przede wszystkim wspaniałe rozwiązanie dla osób marzących zarówno o mieszkaniu przypominającym komfortem dom jednorodzinny, jak i zamieszkiwaniu w centrum dużego miasta. Wybudowanie domu w pobliżu centrum, zazwyczaj graniczy z cudem, a dwupoziomowe mieszkania bardzo go przypominają. Przestrzeń prywatna na piętrze, miejsce do goszczenia przyjaciół i rodziny – na dole.
Kolejną, ogromną zaletą jest cena. Co ciekawe, mieszkanie dwupoziomowe jest zazwyczaj sporo tańsze od jednopoziomowego o podobnym metrażu. Jest to spowodowane projektem samej powierzchni – drugie piętro często stworzone jest na kształt antresoli, bądź posiada skosy.
Kolejną zaletą, szczególnie cenioną wśród miłośników dobrego stylu jest ogromne pole do popisu podczas aranżacji wnętrza. Wolna przestrzeń pod schodami czy skosy świetnie stworzą oryginalne i niepowtarzalne mieszkanie.
Wady
Przede wszystkim – nie należy zapominać, iż takowe mieszkania nigdy nie zastąpią nam własnego domu. Pomimo podobnego usytuowania przestrzeni, powinniśmy nadal pamiętać, że sąsiedzi tuż za ścianą i brak własnego ogródka – nadal będą nam doskwierać. Oczywiście, obecnie dostępne są mieszkania dwupoziomowe także na parterze – co pozwala na posiadanie chociaż kawałka własnej zieleni, jednak mimo wszystko, nie będzie o w pełni prywatny kąt.
Ponadto, takowe mieszkania wiążą się również z wyższymi kosztami eksploatacji. Jak można się spodziewać, równomierne ogrzanie dwupoziomowej przestrzeni może być dość problematyczne i kosztowne.
Przeciwnicy twierdzą także, że rozbudowanie mieszkania o dodatkowy poziom zabiera jedynie jakże cenne miejsce. Jest to w pewnym stopniu jak najbardziej słuszna uwaga. Schody, długie, niepotrzebne korytarze czy skosy z pewnością nieco zmniejszają realną powierzchnię użytkową.
Nie jest to również polecane rozwiązanie dla osób starszych, posiadających problemy z poruszaniem się czy posiadaczy małych dzieci. Schody dla tych grup są dość uciążliwe, co może przełożyć się na niekorzystanie z całkowitej powierzchni mieszkania.