Wynajem mieszkania to dobry sposób na uzyskanie pasywnego dochodu. Niestety jest to również dosyć niebezpieczne, gdyż wynajmujemy mieszkanie zupełnie obcej osobie, której nie znamy. Nie mamy pewności, jaki jest jej stosunek do wywiązywania się z zawartych umów. Warto zadbać, by umowa chroniła interesy wynajmującego. Co trzeba wiedzieć o umowie notarialnej wynajmu mieszkania?
Wynajem okazjonalny – co to jest?
Umowa najmu okazjonalnego została wprowadzona do obrotu w celu zabezpieczenia właściciela nieruchomości przed nierzetelnym najemcą. Wprowadza ona mechanizmy, które pozwalają na szybsze usuniecie lokatora z lokalu. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, by umowa była ważna.
Umowa najmu okazjonalnego musi zostać wykonana w formie aktu notarialnego. Umowa notarialna wynajmu mieszkania musi powstać w formie pisemnej oraz posiadać załączniki, które przewidują przepisy.
Poddanie się egzekucji
Umowa notarialna najmu okazjonalnego musi być potwierdzona załącznikiem, w którym najemca poddaje się dobrowolnej egzekucji, jednocześnie wskazuje lokal, do którego się wyprowadzi.
Najemca jest zobowiązany dostarczyć podpisane przez właściciela mieszkania, do którego się wyprowadzi oświadczenie, w którym właściciel wyraża na to zgodę. Dokument musi być poświadczony notarialnie.
Dokument ten musi zawierać nie tylko dane osoby, która zgadza się przyjąć dłużnika, ale równie ważne jest opisanie nieruchomości, do której dłużnik się przeprowadzi.
Dopiero mając wyżej wymienione dokumenty, czyli umowę najmu oraz oświadczenie właściciela nieruchomości zastępczej należy udać się do notariusza, by sporządzić dobrowolne poddanie się egzekucji. W dokumencie tym należy również zaznaczyć, że lokator opróżni lokal i wyda go w terminie wyznaczonym w żądaniu egzekucji.
Jest to wymagany przepisami prawa załącznik, który jest integralną częścią umowy najmu. Umowa notarialna wynajmu mieszkania sporządzona w takiej formie ma moc prawną i spełnia wszystkie wymagania ustawodawcy.
Dlaczego warto sporządzić notarialną umowę najmu?
Wielu najemców obawia się umowy notarialnej najmu mieszkania, są to obawy bezpodstawne.
Umowa notarialna najmu mieszkania jest batem na nierzetelnych najemców, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Nie jest to umowa, która działa przeciwko wszystkim najemcom. Dzięki zapisom umowy właściciele mieszkania w znaczący sposób skraca czas eksmisji niewypłacalnego lokatora. Dzięki temu jednocześnie pomija czynności sądowe, które zajmują dużo czasu i generują dodatkowe straty po stronie wynajmującego.