Podczas wykańczania mieszkania lub domu, trzeba podjąć wiele, często naprawdę trudnych decyzji. Oczywiste jest, że chce się mieć swoje miejsce do życia możliwie jak najładniejsze i najbardziej komfortowe, lecz z drugiej strony budżet nie jest z gumy i istnieją pewne ograniczenia. Doskonale to widać na przykładzie wybierania podłogi, gdzie często pada pytanie, czy lepsza będzie podłoga drewniana czy panele? Czym oba te rozwiązania się charakteryzują?
Charakterystyka podłogi drewnianej
Czym konkretnie charakteryzuje się drewniana podłoga i co sprawia, że warto się nią zainteresować? Do zdecydowanie najważniejszej zalet zaliczyć z pewnością można to, że jest ona po prostu bardzo ładna. Charakteryzuje się pięknym, ponadczasowym wyglądem, który przywodzi na myśl bardzo eleganckie wnętrza. Co więcej, jest to również podłoga bardzo trwała i mocna, której nie uszkodzi częste po niej chodzenie, przysuwanie mebli czy też upadki różnych przedmiotów. Drewniana podłoga to również wiele zalet czysto użytkowych — mowa tu jest o dość niskim poziomie głośności chodzenia po niej, przez co nie będzie ona generowała dużego hałasu w postaci np. skrzypienia.
Niestety drewniana podłoga posiada również kilka wad, o których koniecznie trzeba pamiętać. Przede wszystkim jest to cena, która jest naprawdę bardzo wysoka i która może być problemem dla wielu inwestorów. Po drugie jednak pamiętać także trzeba, że z czasem drewno zmieniać będzie kolor, co również dla wielu może okazać się sporą niedogodnością.
Charakterystyka paneli
Jeśli dla kogoś wady drewnianej podłogi okazują się zbyt duże, najczęściej wybierane są wtedy panele. Czym konkretnie się one charakteryzują?
Główną zaletą paneli jest przede wszystkim niska cena, która jest wielokrotnie niższa, niż w przypadku podłogi drewnianej. Oczywiście sam cena to nie wszystko, ponieważ ogromną zaletą jest niezbyt wymagające podłoże, które ma ogromne znaczenie w przypadku wersji drewnianej. Panel można kłaść właściwie na każdym rodzaju podłoża, nawet na starych płytach ceramicznych. Innego rodzaju bardzo istotną zaletą jest fakt, że panele przez cały czas zachowują ten sam, niezmieniony kolor.
Jeśli chodzi o wady, to panele są dość mocno wrażliwe na wilgoć, która może dokonać ich zniszczenia. Z tego też powodu nie poleca się stosowania ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Nie można również zignorować tego, że podłoga z paneli dość mocno się elektryzuje, więc bardzo często powstają na niej zbitki kurzu, zwane potocznie kotami. Panele są również znacznie bardziej narażone na uszkodzenia natury mechanicznej.