Plac zabaw powinien być zlokalizowany przy każdym przedszkolu, tak aby w cieplejsze dni dzieci mogły się bawić na świeżym powietrzu. Zaprojektowani przyjaznej im przestrzeni stanowi jednak pewne wyzwanie. O czym warto pamiętać, aranżując plac zabaw przy przedszkolu?
Wydzielenie przestrzeni
Pierwszym krokiem do zaaranżowania przedszkolnego placu zabaw jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni. Plac zabaw nie może znajdować się w miejscu potencjalnie niebezpiecznym, na przykład przy ulicy, jeśli nie jest ona oddzielona płotem albo innego rodzaju ogrodzeniem. Rekomenduje się, aby place zabaw były zlokalizowane za przedszkolem, czyli tam, gdzie nie sięga wzrok przechodniów. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego już samo wyznaczenie przestrzeni do zabawy może stanowić niemałe wyzwanie. Pamiętajmy, że plac zabaw powinien być stosunkowo duży – dzieci w czasie zabaw na świeżym powietrzu są bardzo aktywne, dlatego nie mogą się o siebie nawzajem potykać.
Zakup odpowiedniego sprzętu
Jaki sprzęt wybrać na przedszkolny plac zabaw? To pytanie zadaje sobie wielu dyrektorów, gdyż miejsce to powinno być przyjazne zarówno maluchom, jak i dzieciom uczęszczającym do zerówki, a jak wiadomo, potrzeby i wymagania obu tych grup są zupełnie inne. Dobrze więc, jeśli istnieje możliwość wydzielenia osobnej strefy zabawy dla młodszych, osobnej dla starszych dzieci. Czasami jednak przedszkola dysponują niedużymi działkami, przez co ilość miejsca jest znacząco ograniczona, a dzieci muszą bawić się na jednym plac zabaw. Niemniej jednak i taką przestrzeń można zaaranżować w sposób efektowny i w pełni bezpieczny. Podstawą są oczywiście piaskownica, zjeżdżalnie oraz huśtawki. Przydadzą się także drabinki, na których dzieci mogą doskonalić umiejętności motoryczne. Na przedszkolnym placu zabaw może też pojawić się trampolina. Dla młodszych dzieci świetnym rozwiązaniem będą mini bujaczki. Często korzystają z nich również starsze dzieci. Pamiętajmy, że sprzęt na przedszkolny plac zabaw musi spełniać najwyższe standardy. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na https://www.avisplacezabaw.pl/, wybierając najlepsze rozwiązania z możliwych. Bezpieczeństwo dzieci jest bowiem priorytetem, dlatego na dobrej jakości urządzeniach nie należy oszczędzać.
Jak sfinansować przedszkolny plac zabaw?
Zaopatrzenie przedszkolnego placu zabaw to spory wydatek – należy liczyć się z kosztami w granicach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd pozyskać środki? Niektóre przedszkola wyodrębniają specjalny budżet, który przeznaczony jest właśnie na inwestycje. Pamiętajmy, że stare, nieremontowane place zabaw mogą wymagać renowacji, tak aby spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa. Inne przedszkola organizują specjalne kiermasze, na których sprzedają wypieki albo dekoracje ręcznie robione. W ten sposób można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście nie jest to pełny budżet, ale kwota ta stanowi duże wsparcie dla dyrektorów. Środki na przedszkolny plac zabaw można też pozyskać z innych źródeł, najczęściej jednak wydatki finansuje gmina. Warto więc zastanowić się, czy w naszym mieście nie funkcjonuje jakiś program pomocowy dla przedszkoli. Czasami decyzję o budowie lub remoncie placu zabaw lepiej odłożyć w czasie, gromadząc niezbędne środki pieniężne. Dobrym rozwiązaniem jest też wzięcie udziału w programach typu Budżet Obywatelski, dzięki którym można pozyskać pieniądze. Projekt należy jednak odpowiednio rozplanować, a następnie musi on zyskać aprobatę mieszkańców miasta albo przynajmniej dzielnicy.
Materiał zewnętrzny