W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na postawienie własnego domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak warto przy nim uwzględnić kilka ważnych elementów. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim dokumentację budowy. Wiele osób zastanawia się, na czym to działanie w ogóle polega. Warto się tego dowiedzieć.
Projekt budowlany
Dokumentacja budowy uwzględnia przede wszystkim projekt budowlany budowanego obiektu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ bez projektu budowlanego nie jest możliwe rozpoczęcie inwestycji. Projekt powinien zostać stworzony przez wyspecjalizowanego projektanta, który weźmie pod uwagę wszystkie niezbędne aspekty podczas planowania budowy tego rodzaju. Oprócz tego podczas budowy warto również zwrócić swoją szczególną uwagę na taki aspekt jak plan zagospodarowania przestrzennego i/lub decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki temu będzie się posiadało wszystkie niezbędne dane do rozpoczęcia budowy.
Zawiadomienie o rozpoczęciu robót
Wśród kluczowych dokumentów związanych z budową domu można również wymienić zawiadomienie organów o planowanym rozpoczęciu budowy. Inwestor może rozpocząć budowę po trzydziestu dniach od zgłoszenia danej budowy oraz uzupełnienia wszystkich niezbędnych dokumentów. Właściwy organ w tym czasie nie powinien wnosić sprzeciwu. Jeśli sprzeciw się nie pojawi to bez większych problemów można rozpocząć proces budowy oraz kontynuować go aż do ukończenia.
Dziennik Budowy
Dokumentacja budowy obejmuje również wydanie takiego dokumentu jak Dziennik Budowy, który jest jednym z najważniejszych dokumentów podczas prowadzonych prac. Dlatego też każdy inwestor powinien zawnioskować o jego wydanie oraz go otrzymać. W Dzienniku Budowy zapisywane są wszystkie najważniejsze informacje, które są związane z prowadzoną budową. Dlatego jego posiadanie jest tak niezwykle istotne dla każdego inwestora, który decyduje się na budowę domu.
Pozwolenie na użytkowanie
Kolejnym bardzo istotnym dokumentem, który powinno się uzyskać podczas budowy swojego budynku mieszkalnego jest pozwolenie na użytkowanie. Otrzymuje się je na etapie końcowym, gdy cała budowa jest już dokończona i w domu będzie można zamieszkać. Teoretycznie bez pozwolenia na użytkowanie nie jest możliwe zamieszkanie w nowym domu, dlatego należy zwrócić swoją szczególną uwagę na to, aby w stosownym czasie uzyskać ten dokument. Pozwolenie na użytkowanie wiąże się również z takim dokumentem jak zawiadomienie o zakończeniu budowy, na który z utęsknieniem czeka wielu inwestorów.