W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup działki, na której zostanie postawiony dom. Jest to rozwiązanie, które z całą pewnością ma szereg korzystnych aspektów, dlatego warto się nad nim zastanowić. Jednak wiele osób zastanawia się, jakie opłaty notarialne przy zakupie działki są obecne. Warto się tego dowiedzieć.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Podczas zakupu działki należy przede wszystkim wnieść taką opłatę jak podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest ona obecna w przypadku zakupu większości działek oraz lokali mieszkalnych. Stawka tej opłaty wynosi dwa procent od całkowitej wartości działki. Warto o tym pamiętać.
Transakcja notarialna
W przypadku zakupu działki opłacie podlega również transakcja, która została wykonana przez notariusza. Od kwoty zakupu dziesięciu tysięcy do kwoty zakupu trzydziestu tysięcy maksymalna stawka notarialna wynosi trzysta dziesięć złotych oraz dwa procent od nadwyżki powyżej dziesięciu tysięcy. Pomiędzy kwotą trzydzieści, a sześćdziesiąt tysięcy złotych maksymalna stawka wynosi siedemset dziesięć złotych oraz jeden procent od nadwyżki powyżej trzydziestu tysięcy. W przypadku transakcji od sześćdziesięciu do stu tysięcy opłata wynosi tysiąc sto dziesięć złotych oraz 0,4 procenta od nadwyżki powyżej sześćdziesięciu tysięcy złotych. Warto pamiętać o tych stawkach podczas kupowania działki.
VAT od taksy notarialnej
Podczas zakupu działki należy również wnieść taką opłatę jak VAT od taksy notarialnej. Wynosi on dwadzieścia trzy procent i liczony jest od kwoty wniesionej za transakcję notarialną. Zazwyczaj kwota ta pobierana jest również przez notariusza.
Odpis aktu notarialnego
Opłaty pobierane są również za odpisy od aktu notarialnego, który jest jednym z najważniejszych dokumentów podczas zakupu działki. Zazwyczaj jedna strona odpisu aktu notarialnego kosztuje sześć złotych i liczona jest od każdej rozpoczętej strony. Jednak w porównaniu do innych kosztów ten jest niewielki.
Opłata sądowa
Wśród różnego rodzaju opłat, które należy ponieść w przypadku zakupu działki należy również uwzględnić opłatę sądową za założenie księgi wieczystej. Opłata tego rodzaju wynosi najczęściej sześćdziesiąt złotych i jest pobierana w kasie sądu lub można ją wnieść przelewem na konto sądu. Oprócz tego bardzo istotną opłatą jest również wpłata sądowa za wniosek o wpis w księdze wieczystej. Tego rodzaju opłata najczęściej ma wysokość dwustu złotych. Warto o niej pamiętać podczas kupna działki, ponieważ jest to istotna kwestia.