Narzędzie diamentowe to niezawodny sprzęt służący do wykonywania specjalistycznych oraz bardzo wymagających prac. Pozwalają one na szybkie i sprawne szlifowanie, piłowanie oraz wiercenie otworów. Jak wskazuje nazwa są one wykonywane z diamentu, najtrwalszego surowca występującego w naturze. Na czym polega regeneracja narzędzi diamentowych?
Narzędzia diamentowe a ich eksploatacja
Narzędzia wykonane z diamentu pozwalają na wykonywanie precyzyjnej obróbki wielu twardych materiałów budowlanych. Pośród wielu z nich można wymienić:
- beton
- cegłę
- żelbeton
- stal
- kamień
Narzędzia z diamentu charakteryzują się bardzo wysokimi własnościami mechanicznymi oraz wytrzymałościowymi, dlatego też są wykorzystywane do wykonywania wielu trudnych prac. Niemniej podczas intensywnego użytkowania poszczególne frezy, wiertła, tarcze szlifierskie czy piły tarczowe się eksploatują. Wówczas to ulegają stępieniu i wielu innym usterkom. Bardzo ważne jest zatem to, aby o nie odpowiednio zadbać. Istotne jest ich systematyczne ostrzenie, gdyż to pozwala na wydłużenie czasu ich eksploatacji.
Na czym polega regeneracja narzędzi diamentowych?
Gdy narzędzia te ulegają uszkodzeniom, takim jak: wytarcie, złamanie czy stępienie ostrza to wówczas można je zastąpić nowymi lub poddać procesowi regeneracji. Czynność tę potrafi wykonać każda doświadczona firma świadcząca usługi w tym zakresie. Gdy regeneracja narzędzi diamentowych (w ofercie: https://mk-diament.pl/oferta/regeneracja-narzedzi-diamentowych/) jest wykonywana przez doświadczonych fachowców to wówczas przywraca narzędzia do ponownego użytku. Proces ten jest efektowny, gdy zostaną użyte wysokiej jakości urządzenia pomiarowe.
Regeneracja pozwala na odbudowanie istotnych własności tych narzędzi. Stosowane w tym zakresie techniki pozwalają na przywrócenie własności użytkowych diamentowym tarczą szlifierskim wiertłom, piłą oraz frezom.
W jaki sposób przebiega regeneracja diamentowych narzędzi?
Proces ten składa się z kilku etapów. Na początek wykonywane jest dokładne oczyszczanie narzędzi z zanieczyszczeń. Po wykonaniu tej czynności fachowcy przechodzą do wymiany użytych części i regeneracji narzędzia.
Kolejnym etapem jest montowanie poszczególnych elementów, które to są sprawdzane za pomocą klucza dynamometrycznego.
Na koniec narzędzie jest poddawane wyważaniu dynamicznemu. Ma to na celu sprawdzenie jego stabilności. Proces ten polega na obróbce narzędzia w taki sposób, aby środek ciężkości podczas ich pracy nie powodował powstawania niebezpiecznych wibracji oraz niestabilności. Każde dobrze zregenerowane narzędzie diamentowe potrafi służyć niezawodnie przez kolejne lata.